ABIP.pl logo

prowadzony przez:
Dom Pomocy Społecznej im. Świętego Jana Pawła II


BIP > Wiadomości ogólneWiadomości ogólne

WIADOMOŚCI OGÓLNE

Dom Pomocy Społecznej im. Świetego Jana Pawła II w Rudzie zlokalizowany jest w gminie Sędziszów Małopolski, powiat Ropczycko – Sędziszowski.

Usytuowany jest nad zalewem w Kamionce na obszarze leśnym. Statutowym celem pracy Domu i jego poszczególnych komórek jest pomoc mieszkańcom w godnym przeżyciu starości, w zachowaniu samodzielności, rozwoju talentów i zainteresowań. Dom jest miejscem pobytu stałego. Mieszkańcy tworzą wspólnotę rodziny, gdzie panuje szacunek i zgoda.

Dom Pomocy Społecznej dysponuje 103 miejscami dla kobiet i mężczyzn, pokoje jednoosobowe, dwuosobowe i trzyosobowe dobrze wyposażone z zapleczem sanitarnym (wc, łazienka). Posiada gabinet fizykoterapii, balneologii, saunę, sale terapii zajęciowej, sale rehabilitacji, bibliotekę, kawiarenkę, basen dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Dysponujemy nowoczesną dobrze wyposażoną kuchnią, która serwuje zestawy dań według diet uwzględniających potrzeby zdrowotne. Do dyspozycji mieszkańców oddana jest kaplica, w której odprawiane są msze święte i różne nabożeństwa.

Piękna okolica wabi swym urokiem, zarówno w sezonie letnim jak też zimowym. Często odbywają się wycieczki po bliższym i dalszym terenie.

HISTORIA

Dom Pomocy Społecznej im. Świętego Jana Pawła II w Rudzie rozpoczął swoją działalność 1 sierpnia 1990 roku w budynku po byłym Oddziale Geriatrycznym Ośrodka Zdrowia w Niedźwiadzie. Obiekt mieścił 34 osoby. Dla mieszkańców – ludzi starszych i cierpiących oraz osób niepełnosprawnych warunki w Niedźwiadzie nie spełniały standardu. W 1995 roku Dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej, sprawujący bezpośredni nadzór nad Domem, zakupił w Rudzie obiekt Ośrodka Wypoczynkowego WZK i OR z przeznaczeniem na Dom Pomocy Społecznej.

Przebudowano budynek pod potrzeby osób niepełnosprawnych. Dobudowano przeszkloną werandę, taras, powstała jadalnia, nowoczesna kuchnia, kaplica i pralnia. Zbudowano nowoczesną kotłownię i oczyszczalnię ścieków.

1 kwietnia 1998 roku mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Niedźwiadzie zostali przeniesieni do Domu Pomocy Społecznej w Rudzie. Stan mieszkańców z 34 powiększył się do 47 osób. W dniu 23 czerwca 1998 roku budynek został poświęcony i oddany do użytkowania.

We wrześniu 1998 r. rozpoczęto rozbudowę budynku o nowe skrzydło, w którym powstały dodatkowe pokoje mieszkalne, punkt biblioteczny, sale rehabilitacji, terapii zajęciowej, sauna, fizykoterapia, sala telewizyjna, pomieszczenia administracyjne. Dobudowano też zaplecze sanitarne.
W wyniku rozbudowy uzyskano dodatkowo 56 miejsc dla mieszkańców, w większości pokoje 2 – osobowe z węzłem sanitarnym.


strzałka do góry